Репрезентацијата на Португалија убедливо славеше против Луксембург со 5-0 Се беше веќе решено во првото полувреме кога Португалеците постигна три гола за 15 минути, од кои два пенали ги постигна Кристијано Роландо.

Бруно Фернандеш , Паулињо и уште еднаш Роналдо кој запиша хет-трик.

За Роналдо ова беше 58-ми хет-трик,  во блескавата играчка кариера, од кои 10 се во дресот на Португалија, еден во  Манчестер Јунајтед, три во Јувентус и дури 44 во Реал Мадрид.