Олимпик Марсеј победи на гостувањето кај Лориент со 1:0 во 8 коло од Лига 1 во Фрацнија.

Гостинот не одигра на посакуваното ниво но ги освои трите бода затоа што голманот на Лориент Нарди реагираше катастрофално лошо во 54 минута по што Балерди постигна гол за победа.