Фудбалерите на Динамо Загреб се пласираа во полуфиналето од Купот на Хрватска откако во четвртфиналето славеа над Славен Белупо со 2:0.

Еден од двата гола за победникот беше дело на нашиот репрезентативец, Аријан Адеми во 78 минута.

Нашиот втор репрезентативец, Стефан Ристовски денеска не беше дел од составот на Динамо Загреб.