Екипата на Арсенал успеа да спаси бод во судиското надополнување со доцниот гол на Лаказет, во 4.минута од судиското надополнување.

Фудбалерите на Арсенал избегнаа нов срам во Премиер лигата со голот на Александар Лаказет во 95. минута од играта!

Пред домашните навивачи, во 8. коло, Топџиите одиграа натпревар без победник со Кристал Палас, кој заврши со резултат 2: 2, а покрај голот во последните секунди, фудбалските фанови во неверување коментираат катастрофалното судење во една од најсилните лиги во светот.

Не помина лошо за тимот на Микел Артета, бидејќи Пјер-Емерик Обамејанг им донесе предност на домашниот тим во осмата минута.

Неверојатен момент се случи на крајот од првиот дел од играта, а славниот судија, Мајк Дин, беше во главната улога. Ги шокираше сите присутни, но и оние кои целата ситуација ја видоа на телевизија или на социјалните мрежи.

Во 42. минута, играчот за врска на Кристал Палас, Џејмс МекАртур намерно и грубо го шутна Сака со силен интензитет. Сепак, Дин одлучи да му покаже само  жолт картон  па никому не му е јасно дека Мекарти моментално не е исклучен.

Сака на соблекувалната остана на полувреме поради болка, а гостите израмнија преку Кристијан Бентеке.

Целосен пресврт донесе Одсон Едуард, англискиот напаѓач со гол во 73. минута.

Фудбалерите на Арсенал не се предадоа до последен момент, и беа наградени за тоа.

Александар Лаказет го постигна првиот гол во Премиер лигата оваа сезона во 95. минута.