Арсенал по нерешените исходи против Кристал Палас и Брајтон, им се врати на победите во Премиер лигата откако на домашен терен славеше против Астон Вила со 3:1 во првиот натпревар од 9 коло.

Парти и Обамејанг погодија во првото полувреме, во 56 минута на 3:0 зголеми Смит Ров.

Во следното коло Арсенал гостува кај Лестер а Астон Вила е домаќин на Вест Хем.

Standings provided by SofaScore LiveScore