Во Шарлот, пријателски натпревар одиграа Арсенал и Фиорентина, победија “топџиите“ со убедливи 3-0, тренерот на виолетовите од Фиренца и покрај поразот со насмевка на лицето ги следеше настаните на мечот.

Арсенал запиша победа против Фиорентина која прими еден гол во првото и два во второто полувреме.  Гол серијата ја отвори Едвард по 15 минути игра, истиот играч во 66 зголеми на 2-0, конечните 3-0 ги постави Вилок во 89 минута.

Винченцо Монтела  и покрај поразот со насмевка на лицето изјави дека неговиот тим одиграл одлични 60 минути, нема причина за незадоволство, изјави тренерот на Фиорентина.