Арсенал не успеа да постигне гол против Вилјарел и со тоа испушти можност за пласман во финалето на Европа лигата.

Вилјареал успеа да се одрбани во Лондон каде „топџиите“ доминираа, на два пати ја погодија рамката од голот на Шпанците преку Обамејанг но не постигнаа гол.

За Вилјареал ова е рпво историско финале  во Европа лигата, клучна беше победата на првиот меч со 2-1.