Микел Артета може да биде задоволен, откако неговиот Арсенал успеа да слави над Лидс во 1-8 финалето од Карабао Купот со 2:0.

До пласманот во четвртфиналето „Топџиите“ дојдоа со безмалку вториот тим, а головите ги постигнаа Чемберс кој влезе во 55 минута и веднаш постигна гол а вториот бече дело на Ккетиах во 69 минута.