Астана со 3-0 го прегази БАТЕ Борисов на првата средба од плеј-офот во Европа лигата, резултатот на екипата од Казахстан им ветува натпревари по групи.

Натпреварот беше решен до 52 минута, головите за Астана ги постигнаа, Томасов и Логвиненко во првото полувреме  и Сигурјонсон по седум минути игра во вториот дел.

Реваншот би требало да биде само формалност за Астана по седум дена.