Фудбалерите на Аталанта го играат веројатно најдобриот фудбал сезонава во Серија А, а од коло во коло се повеќе импресионираат.

Вечерва по првите 45.минути имаат огромна предност од 4-1 против Бреша, а посебно за издвојување се прекрасните погодоци на Малиновски и Де Рон.