Трет натпревар по ред фудбалерите на Аталанта не успеаа да слават во Серија А, во 9 коло беа поразени на домашен терен од Верона со 2:0.

Велосо од пенал и Загањи беа стрелци на головите за победникот.

Ова за Аталанта беше втор трет овосезонски пораз, за Верона пак четврта победа по која напредуваа на шестото место на табелата.