Атлетик Билбао ја победи Барселона со 3-2 во Суперкупот на Шпанија со супер пресверт по негативата од 2-0, стигна до победа по продолжението откако во регуларните 90 минути средбата заврши 2-2.

Барселона водеше два пати, 1-0 и  2-1 со головоите на Гризман, се чинеше дека лесно ќе стигне до трофејот, но Атлетик не се предаде, со епски пресврт дојде до титулата во Суперкупот.

Де Маркос и Вилалибре донеса два пати израмнување, вториот гол во 90 минута за продолжение на мечот. Во екстра времето, Атлетик со голот на Вилиамс во 94 минута запиша победа со 3-1 и обезбеди голем трофеј за клубот.

Меси во 120 минута доби црвен картон, исфрустриан од резултатот.