Баскиската гордост, Атлетик Билбао го совлада Вилјареал со 2:1 во последниот натпревар од саботната понуда од Ла Лига.

Головите на Гарсија и на Муниаин беа доволни за победа кај гостите прецизен беше Кокелан а домаќинот пропушти шанса и за поуверлива победа откако Беренгуер не реализираше пенал во 82 минута.