Атлетик Билбао го победи Атлетико Мадрид, лидерот во Ла Лига загуби со 2-1, им отвори шанса на Реал Мадрид и Барселона во трката за титулата.

Со головите на Бренегвер и Мартинез, Атлетик го совлада Атлетико со 2-1, единствениот гол за екипата од Мадрид е дело на Савиќ кој израмни на 1-1.

Атлетико Мадрид сега има само два бода предност во однос на Реал и Барса на табелата.