Атлетик Билбао ќе игра против Реал Сосиедад во финалето од „Копа Дел Реј“  и покрај поразот на гостувањето кај Гранада со 2:1 во реваншот од полуфиналето.

Поради правилото гол на гости, Билбао победи дома со 1:0 може да се надева на титула во оваа натпреварувачка година.

Гранада имаше 2:0 откако Фернандез реализираше во 48 минута а Санчез сзголеми на 2:0 во 76 минута.

Клучниот гол за Билбао го постигна Јури во 81 минута за радост на гостите и пласман во големото финале.