Атлетико Мадрид не се откажува од можноста да се искачи на првото место на табелата во Ла Лига.

Победата над Бетис од 2:0 ги донесоа „Јорганџиите“ на два бода до лидерот Реал Мадрид кој има и натпревар повеќе.

Љоренте постигна неверојатен гол од мртов агол во 46 минута по додавањето од Хермосо.

Конечните 2:0 беа дело на Луис Суарез во 91 минута.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore