Атлетико Мадрид ја продолжи победничката низа во Ла Лига откако славеше на гостувањето кај Валенсија со 1:0.

Единствениот гол на натпреварот беше дело на Лато откако левиот бек на Валенсија го совлада сопствениот голман во 79 минута.

Гостинот доминираше, имаше повеќе шанси за гол но на крајот се израдува на автогол.