Атлетико Мадрид со 3-1 ја совлада Валенсија која прва постигна гол, ремек дело на Рачиќ кој донесе предност на гостите во 11 минута.

Сепак домашните се консолидираа, стигнаа до убедлива победа со два гола предност а постигнаа три гола, Феликс, Суарез и Кореа донесоа победа за Атлетико Мадрид.

Атлетико е лидер во Ла Лига со 47 бода, има 7 повеќе од Реал Мадрид кој има и натпревар повеќе.