Борусија Менхенгладбах води со 3-0 по 45 минути игра против Шхтјор, убедливо водство за сигурна победа, вториот дел ќе биде формалност доколку не се случи „чудо“.

Головите за Мнехенгладбах ги псотигнаа Штиндл, Елведи и Емболо кој постигна атрактивен гол.