Лацио ја победи Болоња со 2:0 во 5 коло од Серија А во натпревар на кој гостинот поведе во 13 минута но поради фаул голот на Сванберг беше поништен.

Во второто полувреме, Алберто му донесе водство на Лацио во 54 минута.

Во 76 минута, Фарес со ножички ефектно го проигра Имобиле па Лацио дојде до 2:0.

Конечните 2:1 беа дело на Де Силвестри во 92 минута.

Во следното коло Лацио ќе гостува кај Торино, Болоња ќе го пречека Каљари.