Шалке загуби дома од Аугсбург со 0-3, по еден гол двете полувремиња, првиот беше ремек дело на Ловен по само 6 минути игра.

Ловен погоди од слободен удар, шутираше неодбранливо за водство од 0-1 во 6 минута.

Во второто полувреме гостите ја потврдија победа во 76 минута, реализација на Ноах Базе.

 

Потоа следуваше и гол на Кордова за конечни 0-3. За Аугсбург ова е осма победа, додека Шалке го запиша 8 пораз во првенството а вкупно трет на домашен терен.