Перу го победи актуелниот шампион на Копа Америка, селекцијата на Чиле со 3-0 и закажа финале за титулата со домаќинот Бразил

Победата на Перу кој се смета за сензација на шампионатот му ја донесоа Флорес, Јотун и Гереро .Повторно блескаше голманот Галес кај победничката екипа, тој одбрани пенал во судиското надополнување на времето.

Финалето, Бразил- Перу на „Маракана“ се игра в недела.