Баер Леверкузен запиша лесна и убедлива победа на гостувањето кај Вердер Бремен со 4-1.

Гостите водеа постојано на овој натпревар, никогаш не беа во негатива, на крај запишаа победа изразена со три разлика.

Хаверц постигна два гола, Вајсер и Демирбај се запишаа во листата на стрелците по еднаш. Единствениот гол за Вердер го постигна Гебре Селасие кога израмни на 1-1 во првиот дел.