Фудбалерите на Баер Леверкузен го совладаа Аугсбург со 2:0 во натпревар од 23 коло во Бундес лигата и се приклучија во трката за третото место на табелата.

Диаби го отвори резултатот по асистенцијата на хаверц во 25 минута а конечните 2:0 беа дело на Амири во 59 минута, додаваше Свен Бендер.

Побеничката низа, Баер Леверкузен ќе се обиде да ја продолжи во следното коло против второпласираниот Лајпциг.