Баерн Минхен го победи Челси со 4-1, со вкупни 7-1 оди во четвртфиналето, реваншот беше само рутина за шампионот на Германија.

Натпреварот започна со водство на на Баерн, Левандовски погоди од пенал во 10 минута, следуваше гол на Перишиќ за 2-0 во 24 минута.

Челси стигна до 2-1 во финишот на првиот дел и застана, голот е дело на Абрахам .Баерн продолжи со головите, погоди Толисо за 3-1 во 76 минута а потоа и Левандовски за конечни 4-1 или 7-1 вкупно по двата меча.