Баер н Минхен дојде до 16 овосезонска победа во Бундес Лигата откако славеше на гостувањето кај Хофенхајм со 6:0 и со ова се зацврстија на првото место на табелата со четири бода предност пред Лајпциг но и натпревар повеќе.

Во првото полувреме „Баварците“ постигнаа четири гола чувајќија сопствената мрежа недопрена.

Во второто полувреме Кутињо и Корецка реализираа за вкупна победа од 6:0.

 

Натпреварот беше кратко во прекин поради однесувањето на навивачите на шампионот, со кои во дуел влезе и тренерот на Баерн, Флик кој побара навредливите транспаренти да бидат веднаш одстранети.