Ако некој имаше дилеми околу тоа кој ќе ја освои златната копачка во Бундес лигата, тоа повеќе не постои, откако Роберт Левандовски постигна хет-трик во победата на Баерн Минхен против Борусија Менхенгалдбах од 6:0.

Со ова Полјакот дојде до 39 овосезонски гол во Бундес лигата и води пред Халанд од Борусија и Силва од Франкфурт со 14 голови повеќе.

Останатите три гола за „Баварците“ беа дело на Милер, Коман и Сане.

Standings provided by SofaScore LiveScore