Фудбалерите на Баерн Минхен се израдуваа на уште еден трофеј откако ја совладаа Борусија Дортмунд со 3:2 во финалето од Супер Купот на Германија со 3:2.

Голот на натпреварот беше на Кимих во 82 минута за победа и нова прослава во соблекувалната на актуелниот првак на Европа.