Фудбалерите на Баерн Минхен останаа на врвот на табелата во Бундес лигата откако славеа на гостувањето кај Штутгарт со 3:1.

Ова за „Баварците“ беше седма овосеознска победа.

Неочекуван пораз претрпе Борусија Дортмунд на домашен терен од Келн од 1:2.