Баерн Минхен направи комплетен пресврт во Леверкузен против Баер, води со 1-3 по првиот дел иако домашните  први поведоа на  дербито од 30 коло.

Леверкузен со голот на Аларио во 10 минута. Баерн Минхен израмни преку Коман 18 минути подоцна. Пресврт резултатски донесе Горецка во финишот на првото полувреме кога погоди во 42 минута за 1-2.

Конечните 1-3 во првото полувреме ги постави Гнабри.