Лидерот во Бундес лигата, Баерн Минхен запиша убедлива победа против Келн од 5:1 во 23 коло.

Ова беше трета победа за „Баварците“ во последните пет натпревари до која дојдоа со по двата гола на Левандовски и на Гнабри, презицен беше и Чупо Мотинг.

 

Борусија Дортмунд ја совлада Арминија Билефелд со 3:0 со головите на Дахуд, Санчо и на Рениер.

Штутгард без Дарко Чурлинов запиша убедлива победа против Шалке од 5:1 а Волфзбург ја совлада Херта со 2:0.

Standings provided by SofaScore LiveScore