Аматерскиот тим Ротах Егер долго ќе го памети натпреварот со Баерн Минхен, најтрофејниот клуб во Германија на последниот предсезонски меч запиша победа со 23-0 !

Секако победата на Баерн се очекуваше и беше извесна но резултатот за фудбалски прилики е неверојатен иако станува збор за дуел на два нерамноправни противници.

Интересен е податокот дека минатата сезона мечот заврши 20- 2.

Корен Толисо реализираше четери голови, Левандовски, Горецка  и Милер по стигнаа по три голови.