Во рамките на 30.коло од германската Бундес лига екипата на Баерн Минхен води на полувреме против Баер Леверкузен со 2:0

Баер уште во првите 20.минути ја заврши работата во првиот дел и со головите на Ерик Чупо Мотинг во 7.минута и Џошуа Кимих во 14.минута обезбеди комотно водство во првиот дел.

Во останатите два натпревари кои се на програмата вечерва: Арминија Билефелд – Шалке 04 на полувреме 0:0 и Ајнтрахт – Аузбург 1:0