По убедливата победа над Челси во Лондон од 3:0, фудбалерите на Баерн Минхен продолжија во ист ритам на денешното гостување кај Хофенхајм во 24 коло од Бундес лигата.

По првите 45 минути, „Баварците“ водат со 4:0 со головите на Гнабри, Кимих, Зирекзе и на Кутињо.