Астон Вила држи чекот со Евертон во трката за врвот во Премиер лигата откако ја запиша четвртата победа во низа во новата сезона и со ова е единствениот тим со 100% учинок.

Ова доаѓа по победата кај Лестер од 1:0 со голот на Баркли од 91 минута .

Во следното коло Астон Вила ќе го дочека Лидс а Лестер ќе гостува кај Арсенал.