Леванте води против Леганес со 2-0 на првата средба од  23 коло во Ла Лига.

Енис Барди е стартер на овој меч за Леванте, голот за предност на домашниот тим е дело на Рохиња во 21 минута по асистенција на македонскиот репрезентативец.

Во 29 минута, Роџер зголемува на 2-0 за Леванте кој е на добар пат да ја прекине серијата од четири порази во низа.