Барселона со голот на Пике во 36 минута, води по првиот дел против Динамо Киев, натпревар од  3. коло во групата Е.

Кталонците долго време се обидуваа да стигнат до предност, офанизвно играат, а Пике погоди со убав потег пред крајот на првиот дел.