Фудбалерите на Барселона и Гранада одиграа нерешено 1: 1 во последниот натпревар од петтото коло во Примера.

Барселона едвај освои бод по дебаклот против Баерн Минхен, па се тресе столчето на  Роналд Куман во каталонскиот гигант.

Мечот започна шокантно за дваесет илјади луѓе на стадионот „Камп Ноу“, бидејќи Гранада поведе по само 85 секунди.

Дополнителен проблем за Холандскиот тренер беше повредата на младиот Алехандро Балде, кој им се придружи на Серхио Агуеро, Педри, Ансу Фати, Алба и многу други.

Најдобрата можност ја пропушти резервистот Лук де Јонг, кој  промаши со глава од три метри и се чинеше дека бодовите ќе одат за Андалузија.

Араухо, најдобриот играч на домаќините на овој натпревар, не мислеше така.

Во 90. минута тој уште еднаш фантастично скокна и ги постави конечните 1: 1.

Вицешампионот на Шпанија сега има осум бода по четири одиграни натпревари и се наоѓа на седмата позиција, додека Гранада е само 17-та со три.