Барселона ја губи трката со Реал Мадрид за титулата во Ла Лига, клубот од Мадрид по победата против Гранада со 2-1 е на добар пат да стане шампион на Шпанија.

Каталонскиот клуб им даде слободен ден на своите играчи, Жерард Пике ја искористи шансата, слободниот ден го мина на вода, сурфаше со семејството.