Барселона ја запиша првата победа на подгтовките пред почетокот на новата сезона, победи со  4:0 против Гимнастик.

Тренерот Роналд Куман направи многу измени, на полувремето имаше дури единаесет, а меѓу нив и Реј Манај, од Албанија и веднаш постигна гол.

Манај за само  30 минути запиша хет-трик, стана првиот Албанец кој постигна гол за Барселона.