Барселона ја победи Севилја со 4-0, натпревар на кој прекрасен гол постигна Суарез за почетно водство, Меси стави точка на овој натпревар.

Барселона средбата ја заврши со два играчи помалку но при водство од 4-0, гол серијата ја отвори Суарез со извонреден потег во 28 минута.

До крајот на првиот дел следуваа голови на Видал и Дембеле за убедлива предност по 45 минути игра изразена со три разлика.

Меси во второто полувреме ја потврди доминацијата на Барселона со гол од слободен удар во 78 минута за конечни 4-0.