Зелено светло за камбек на терените доби  Луис Суарез, кој на 12.јануари беше опериран по повредата на десното колено.

Уругвајскиот репрезентативец се претпоставуваше дека нема да се врати сезонава, но паузата поради Коронавирусот му направи услуга да биде во комбинација за финишот од сезоната.

 

Суарез тренираше со полна пареа од 8 мај, и се очекува да биде во тимот за дуелот со Мајорка кој на програмата е на 12.јуни.