Барселона едвај го победи Еспањол со 1-0, само два пати го погоди голот на гостите, Суарез донесе победа…

Во првото полувреме Барселона не го погоди голот на Еспањол, па првиот дел заврши без голови.

Вториот дел, донесе по еден црвен картон за двата тима, Фати кај Барселона и Лозано кај Еспањол мораа да го напуштат натпреварот.

Суарез во 56 минута погоди за победа на Барселона која само само два пати го погоди голот на Еспањол. Барселона има бод помалку од Реал Мадрид кој има натпревар помалку во Ла Лига.