Вчера во рамките на 25. коло на Ла Лига, Барселона го совлада Еибар со 5:0, а Реал загуби од Леванте со 0:1.

Благодарејќи им на овие резултати, Барселона првпат во историјата на Ла Лига го мина Реал по вкупниот број на постигнати голови.

Сега Барселона има 6151 гол, додека Реал остана на 6150 гола.