Барсеола не му даде шанса на Наполи за изненадување, води по првиот дел со 3-1, блеска Меси постигна еден гол, еден му беше поништен, по еден постигнаа Ленгле и Суарез од пенал.

Голот на Меси е од неверојатна акција, ја реши пола одбрана на Наполи и погоди за водство 2-0, претходно Ленгле ги доведе каталонците до предност а Суаерез во 46 минута погоди за 3-0 од пенал.

Наполи намали од пенал преку Инсиње во 49 минута или четвртата од продолжението на првиот дел.

Баерн води против Челси со 2-1, сега има вкупна предност од 5-1, веќе го потврди четвртфиналето. Головите за екипата од Германија ги постигнаа Левандовски од пенал и Перишиќ од игра, Абрахам погоди за Челси во финишот на првиот дел.