Фудбалерите на Бате Борисов доминацијата над Динамо Брест во финалето од Купт на Белорусија ја крунисаа со победа и трофеј во натпреварувањето каде што славеа пред пет години.

До четвриот Куп трофеј во клупската историја, Бате Борисов дојде со голот на Волков во 121 минута, мечот заврши 1:0 иако имаше големи шанси победникот да биде решен во регуларните 90 минути.