Беневенто ја победи Сампдорија со 3-2 во Џенова, домашните водеа со 2-0 но гостите со чудесен пресврт запишаа победа. Лацио славеше победа на гости кај Калјари со 2-0.

Кваљарела и Коли обезбедија предност за Сампдорија со 2-0 по само 18 минути игра, се чинеше дека голот на Беневенто ќе биде наполнет до врв.

Гостите стигнаа до пресврт победа, постигнаа три гола, Калдирола постигна два гола, победата на Беневенто ја обезбеди Летиција со гол во 88 минута.

Лацио со головите на Лазари и Имобиле го совлада Калјари на гости и обезбеди три бода.