Бенфика ја победи Фиорентина на Меѓунардниот куп на шампионите  со 2-1, за тимот од Пртугалија ова е втора победа на турнирот.

Победата на Бенфика и ја донесе Каио  со гол во 90 минута, претходно екипата од Португалија поведе со голот на Сеферовиќ по 9 минути игра. Фиорентина израмни преку Влаховиќ во 29 минута.