Реал Мадрид брзо се врати во дуелот со Челзи и изедначи (1-1) во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Карим Бензема уште еднаш потврди дека е најдобар фудбалер на Реал Мадрид сезонава, постигнувајќи го израмнувачкиот погодок на вечерашното полуфинале со Челси.

Французинот  прими топка во казнениот простор, па со акробатски финиш го совлада Менди на дождот во Мадрид.