Реал Мадрид ја победи Валенсија со 2-0, се беше решено за само 45 минути, Карим Бензема и Тони Крос постигнаа по еден гол за триумф на „кралевите“.

Бензема погоди по само 12 минути игра, во 42 Крос ги постави конечните 2-0. Реал на табелата има 49 бода, пет помалку од Атлетико, екипата на Валенсија е на 12 место со 24 бода.